Homo pecuniaria (Človek peňažný)

Autor: Marcel Karvay | 17.6.2020 o 13:59 | (upravené 17.6.2020 o 18:32) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  28x

Je mi jasné, že vládnucim elementom v tejto na-násilí-založenej spoločnosti sú peniaze. Silné tvrdenie? Zabaľme ho pre potreby tohto článku do obalu s názvom „môj názor“. Tento nápadne sa pravde podobajúci názor, však svedčí o tom, že ako samozvaný druh Homo sapiens (Človek rozumný), nie sme zďaleka verní svojmu neskromnému pomenovaniu. Čo je rozumné na tom, vytvoriť systém, ktorého sme sa stali otrokom a pokračovať v ňom aj po tomto zistení? Peňažný systém vytvára dokonalú ilúziu, že na svete nie je dostatok toho, čo ako ľudia potrebujeme k životu.

Čo k životu vlastne potrebujeme pre našu psychickú a fyzickú pohodu? Podľa Abrahama Maslowa je tu niekoľko potrieb ktoré by mali byť uspokojené aby človek žil kvalitný život. Sú to fyziologické potreby, potreba bezpečia, potreba lásky a spolupatričnosti, potreba uznania a rešpektu, potreba seba-realizácie a neskôr Maslow dodal aj potrebu transcendencie teda potrebu mať zmysel života.[1] Vyšší zmysel, ktorý možno presahuje aj život na Zemi. Hľadanie odpovedí zapadá do tejto potreby. Odpovedí na otázky typu: „Aký význam má život človeka?“ „Prečo sú ľudia tu a čo vlastne znamená byť tu?“ „Čo sa stane, keď človek zomrie?“ Táto potreba transcendencie akoby posúvala hranice významu existencie ľudstva na vyšší level. Táto potreba zahŕňa vo svojom spektre nie len spiritualitu a filozofiu, ale aj odvetvia fyziky, ktoré sa snažia o odhalenie tajomstiev našej existencie.

A teraz z týchto výšin prejdeme zasa k nášmu peňažnému svetu. Maslowova pyramída potrieb je celosvetovo uznávaná štúdia. Je tomu však naozaj tak? Možno áno, ale len na úrovni akademickej pôdy. Určite na základe nej nemáme vybudovanú spoločnosť. Máme vlastnú pyramídu kde na jej počiatku sú peniaze, bez nich sa nepohneme ďalej. Nedostatok papiera nám bráni v naplnení nášho potenciálu. „Urobíme teda všetko preto aby sme peniaze získali. Celý náš život sa ich získaniu podriadi. Budú tvoriť základ našej globálnej kultúry. Za peniaze budeme ochotní ničiť planétu, manipulovať ľudské životy, zaprieť samých seba, zneužívať ľudí v núdzi, znásilňovať a vraždiť... „ Toto si pred 5000 rokmi v Mezopotámii nevedeli asi predstaviť, keď zaviedli prvú známu formu meny, Mezopotámsky šekel.[2]

Akoby nám v dnešnej dobe vznikla jediná základná potreba: Mať peniaze. Nemáš peniaze, nemáš nič. Zomrieš. Všetko na svete niekomu patrí. Za všetko musíme platiť.

Pôvodní Američania po vpáde Európanov nechápali ako si môže niekto nárokovať vlastníctvo pôdy. Pôda v ich kultúre nepatrila nikomu. Každý narodením patril k planéte, bol jej súčasťou. Preto myšlienka, že by si niekto musel kúpiť pôdu im pripadala nezmyselná. Veď tá pôda tu je. Od koho si ju má niekto kúpiť? Dnes v Spojených štátoch je „trespassing“ alebo nedovolené vstupovanie na cudzí pozemok veľmi prísne trestané. Ak niekto vstupuje na cudzí pozemok, môže to byť aj to posledné, čo v živote urobí. Američania sú dnes veľmi hrdý národ, dokonca genocídu Pôvodných Američanov „oslavujú“ Dňom Vďakyvzdania.

Existujú aj iné ekonomické modely založené na zdrojoch, nie na peniazoch. Tie však nedovoľujú vládu bohatých. Je teda jasné, kto prosperuje zo súčasného systému najviac. Bohatí ľudia sú však na svete skromnou menšinou voči zvyšku obyvateľstva planéty.

Čo má teda obyčajný človek robiť v dnešnej spoločnosti aby sa vymanil z chápadiel peňazí? Žiaľbohu sa to nedá. Pestovanie či chovanie vlastnej potravy je krok správnym smerom, avšak nie každý má takéto privilégium. Viem si predstaviť komunity ľudí založené na zdrojovej ekonomike. Avšak, aj tieto komunity môžu prvotne vzniknúť len vďaka peniazom. Za tisícky rokov sa peňažný (nazývaný aj monetárny) systém veľmi hlboko zakorenil do našich životov. Dôležité je však nezabúdať, že obilie nerastie vďaka peniazom, ale vďaka pôde, vzduchu, slnku a vode. Zem nikto neplatí. Zem si žiada len láskyplné zaobchádzanie a aj to len preto, aby sme na nej mohli naďalej žiť my.

 

[1] “The Missing Apex of Maslow’s Hierarchy Could Save Us All.” Big Think, 13 Feb. 2017, https://bigthink.com/robby-berman/the-missing-apex-of-maslows-hierarchy-could-save-us-all.

[2] Kusimba, Chapurukha. “When – and Why – Did People First Start Using Money?” The Conversation, http://theconversation.com/when-and-why-did-people-first-start-using-money-78887. Accessed 17 June 2020.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Mgr. Boris Kollár. Od mafie cez Skalicu za šéfa parlamentu

Predseda Národnej rady v desiatich bodoch.

Cynická obluda

Mesiac vytriezvovania

Jún bol mesiacom všelijakého demaskovania a dúfajme, že aj mnohých vytriezvení.


Už ste čítali?